7 rzeczy jakie musisz wiedzieć na temat zawodu osobistej stylistki zanim zaczniesz

kurs online dla stylistek

Jeśli myślisz o tym, aby pasję zamienić na zawód to dobrze trafiłaś. Założycielka naszej szkoły Justyna Krawczyk w 2012 roku postanowiła zrobić to samo. Zaczęła od pracy personal shopper, ale już wkrótce stała się licencjonowaną Style Coach (stylistka + life coach w jednym). Dzieli się więc swoim doświadczeniem z Tobą bardzo szczerze, abyś i Ty mogła świetnie przygotować się do tego zawodu!

1. Musisz nauczyć się podstaw stylizacji

Ja również zaczynałam od podstaw. Zawsze miałam to „coś”, wyczucie stylu, intuicyjnie potrafiłam ubierać innych. Ale dopiero po kursie stylizacji potrafiłam ubrać mój talent w słowa i wytłumaczyć klientowi dlaczego taki fason, a nie inny będzie na nim dobrze leżał. Talent jest wspaniały ale musi być poparty wiedzą, aby inni mogli Ci zaufać. Jeśli jeszcze nie wybrałaś kursu dla personal shopper, to zapraszam Cię na ten najlepszy w Polsce. Zdecyduj czy chcesz się z nami spotkać w Warszawie na szkoleniu stacjonarnym czy wolisz kurs online.

2. Oprócz stylizowania pamiętaj, że przede wszystkim prowadzisz biznes

Możesz być najlepszą stylistką na świecie, ale jeśli ludzie nie wiedzą, jak Cię znaleźć, nie będziesz nikogo stylizować. Na początku spędzałam około 25 procent czasu pracując z klientami, a pozostałe 75 procent czasu wykonując inne zadania związane z moją działalnością — pracując nad rozwojem mojej strony internetowej, planowaniem strategii działań i tak dalej. Biznes stylistyczny i praca jako osobista stylistka jest fantastyczna, ale jeśli chcesz zarabiać na życie robiąc to, co kochasz, musisz myśleć jak przedsiębiorca i sprzedawca. Możesz dostać pracę jako stylistka centrum handlowego, ale większość osób robiących zakupy z klientami, to niezależni przedsiębiorcy, tacy jak ja i Ty.

3. Musisz być przygotowana na przyjęcie klienta w każdym wieku, o różnej budowie ciała i stylu życia

Miałam kiedyś klienta – mężczyznę, o wąskich ramionach i szerokich biodrach. Trudno było znaleźć ubrania dla jego sylwetki, ponieważ niestety większość projektantów po prostu nie kroi ubrań dla tego typu sylwetki. W jego przypadku wybrałam ubrania na dziale dla dzieci oraz na zamówienie. Musisz wiedzieć, że powinnaś być tak samo dobra w znajdowaniu ubrań dla 45-letniego, przysadzistego prawnika, który czuje się świetnie w garniturach, tak jak w znajdowaniu ubrań dla 30-letniej kobiety, która właśnie się rozwiodła i chce być gotowa na randki i świetnie wyglądać, aby poznać nowego mężczyznę.

4. Zakupy dla innych nie są tak zabawne jak zakupy dla siebie

Ludzie nie płacą Ci za spokojne spacerowanie po galerii handlowej tak, jakbyś robiła to z przyjaciółkami. Kiedy robię zakupy dla klientek, działam w pełnej koncentracji i wydajności. Przygotowuję się z wyprzedzeniem, więc mam wstępny plan sklepów, które odwiedzamy. Gdy wchodzę z klientką do sklepu, to już wiem, gdzie wszystko jest i czego mam szukać.

5. Musisz mieć doskonałe relacje ze sprzedawcami

Lubię rozglądać się za moimi ulubionymi sprzedawcami, aby znaleźć tych, którzy będą najbardziej optymistyczni i pomocni. Jeśli pracuję z humorzastym i negatywnie nastawionym sprzedawcą, to może się zdarzyć, że moja klientka też nie będzie czuć się dobrze. Dlatego warto wcześniej ich poznać i nawiązać miłe relacje, a za każdym razem gdy wejdziesz do sklepu, będą się cieszyć na Twój widok.

shopplax.com

6. Nie możesz oczekiwać stałego dochodu

Bywają takie okresy, że przez kilka miesięcy niewiele się dzieje. A potem nie wiadomo skąd przychodzą klientki w takiej ilości, że brakuje mi terminów. Pewnie się domyślasz co chcę Ci powiedzieć – jak pracujesz na swoim jako stylistka, to nigdy nie wiesz do końca ile zarobisz, co bardzo utrudnia planowanie finansowe z wyprzedzeniem. Aby zrównoważyć niestabilne przychody, niektórzy styliści prowadzą sprzedaż detaliczną na swojej stronie internetowej, inni sprzedają reklamy czy zarabiają dodatkowo na kanale YouTube, który prowadzą. Nie zapomnij też o oszczędnościach, które zawsze powinniśmy mieć!

7. Nie bój się utrzymywać kontaktu z klientami

Kiedy zaczynałam, prawie wszyscy moi klienci byli jednorazowi, co oznaczało, że przychodzili raz, a potem znikali. Potem zaczęłam osobiście kontaktować się z niektórymi moimi klientami, oferując im zniżki i utrzymując relacje. Ty też możesz przypomnieć ludziom, że nadszedł czas na sezonowe zakupy lub że zbliżają się święta i może to być dobry czas na nowy strój. Teraz około połowa moich klientów, to stali klienci, którzy wciąż wracają.

A teraz decyzja należy do Ciebie!

Jeśli bardzo chcesz zostać osobistą stylistką, to dobrze trafiłaś. Nasza szkoła stylistek jest oceniana jako najlepsza w Polsce. Wiemy to od naszych kursantek i opinii jakie idą wraz z nimi w świat.

Justyna Krawczyk

New Style Academy

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek