Berety i bosmanki czyli najsilniejsze trendy jesień-zima 2017/2018

bosmanka

Na ulicach bardzo mocno wyróżnia się ten trend. Każda osobista stylistka doskonale o tym wie, ale pewnie i Ty też to zauważyłaś. Wiele kobiet postawiło na berety, inne wybrały bosmanki. Czym się różnią te dwa modele i jak je nosić dowiedziałam się w niezwykłym miejscu do jakiego trafiłam.

Jechałam kawał drogi, bo to Warszawa ale dla mnie drugi jej koniec. Przywitał mnie sympatyczny Pan w charakterystycznej czapce na głowie a chwilę potem znalazłam się w czapkowym raju. Najróżniejsze kolory, fasony nie tylko dla kobiet ale też dla mężczyzn.

Po chwili przyszedł Pan Szymon, który z niezwykłym zaangażowaniem opowiadał mi o pochodzeniu każdego modelu, czym był inspirowany i kto i jaki fason powinien nosić.

Pinterest

Pana Szymona mogłabym słuchać godzinami, gdyby nie to, że czas jak zwykle miałam bardzo ograniczony. Firma Sterkowski istnieje od 1926 roku. To firma rodzinna z długą historią i ogromną pasją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Przez wiele lat istniał sklep stacjonarny w centrum Warszawy a dziś zamówienia można składać przede wszystkim online.

W sklepie znajduje sie dokładna instrukcja jak zmierzyć głowę i jaką czapkę dla siebie wybrać. Ja wybrałam kilka modeli, które mnie wyjątkowo zafascynowały.

BERET

Historia beretu sięga czasów starożytnych i aż do XX wieku było to nakrycie głowy typowo męskie. Noszenie beretu oznaczało przynależność do inteligencji – bycie studentem lub artystą. W średniowieczu także królowie chętnie sięgali po to nakrycie głowy, co możemy zobaczyć na jednym z portretów angielskiego króla Henryka VIII. O uniwersalności beretu świadczy to, że noszono go w różnych, niezależnych od siebie rejonów świata. W Polsce sławny moherowy beret w czasach PRL-u był symbolem statusu społecznego. Cieszył się popularnością wśród bogatej części społeczeństwa. Od lat 30-tych XX wieku beret zagościł na dobre w damskiej szafie. Należy do dodatków bardziej romantycznych i subtelnych, więc należy to wziąć pod uwagę kreując swój wizerunek.

Pinterest

BERET – JAK GO NOSIĆ?

Dzisiaj możemy wybierać z wielu różnych krojów i fasonów beretów. Najbardziej tradycyjne są dzianinowe, okrągłe, zwieńczone antenką. Jednak możemy też sięgnąć po beret z filcu, aksamitu lub właśnie z moheru.

Beret może być doskonałą alternatywą dla czapki, zwłaszcza zimą. Z pewnością wygląda on nieco bardziej nonszalancko i dodaje charakterystycznego stylu. Dobieraj beret do płaszcza lub kurtki.

Nie muszą być w tym samym kolorze – dzięki zastosowaniu różnych barw, dodasz stylizacji nieco nowego charakteru i głębi. Możesz wybrać klasyczny model lub fason w deseń lub z ciekawą naszywką, dzięki czemu podkreślisz charakter stylizacji.

Wybierz swój model TUTAJ i pamiętaj o haśle rabatowym  justynastyle2017  na które otrzymasz 15% rabatu tylko do 12 grudnia 2017.

Sterkowski.pl

BERET – DLA KOGO ON JEST

Beret nadaje łagodności ostrym rysom twarzy, jednak panie o okrągłej buzi nie zyskają na uroku, wkładając tego typu nakrycie głowy. 

Beret skutecznie ukryje zbyt duże czoło, więc sprawdzi się także u pań o trójkątnym kształcie twarzy. Jest to też nakrycie głowy bardziej odważne niż czapka i rzadziej wybierane niż kapelusz.

BOSMANKA

Okazuje się, że pod tą nazwą kryje się wiele innych czapek. Bo wiele z nich jest w stylu bosmanki, w stylu marynistycznym, ale jednak występują między nimi duże różnice. Zobacz sama!

Zdjęcie:  Modile.pl

SZYPER

Tradycyjna czapka szypra nawiązująca fasonem do nakryć głowy żeglarzy oraz bohatera Skrzypka na dachu – Tevii. Czapka o małej główce, podobnej do hamburki i krótkim daszku skierowanym ku dołowi.

Sterkowski.pl

SKRZYPEK

Sztruksowa czapka skrzypka inspirowana czapką żydowską – tradycyjnym wzorem widywanym m.in. w przedwojennej Polsce. Podobny wzór miał na głowie bohater filmu Skrzypek na dachu – Tevia. Charakterystycznymi cechami czapki jest mała główka (mniejsza niż np. w maciejówce) i krótki skierowany ku dołowi daszek.

Sterkowski.pl

HAMBURKA

Elegancka i wygodna żeglarska Hamburka. Fason kojarzony jest także (oprócz żeglarzy i marynarzy floty handlowej) z niemieckimi dokerami z Hamburga. Różni się od tradycyjnych szyprówek mniejszą, bardziej zwartą główką.

Sterkowski.pl

JOHN LENNON

Klasyczna, wygodna czapka bretonka. Krój zbliżony do popularnej w Polsce maciejówki. Wzór inspirowany czapką noszoną przez Johna Lennona.

Sterkowski.pl

TRAWLERKA SKÓRZANA

Trawlerka – czapka w morskim stylu o klasycznym kroju maciejówki. Czasem bywa również nazywana Bretonką. Precyzyjnie, ręcznie szyta ze 100% wysokiej jakości naturalnej skóry.

Sterkowski.pl

MACIEJÓWKA

Czapki maciejówki to praktyczne połączenie eleganckiego, historycznego wzoru bez zbędnej ilości dodatków z wygodą codziennego noszenia. Wzór ten przyszedł do Polski z terenów dzisiejszych Niemiec.

Sterkowski.pl

Wybierz swój model TUTAJ i pamiętaj o haśle rabatowym  justynastyle2017  na które otrzymasz 15% rabatu tylko do 12 grudnia 2017.

Trudny wybór? Podpowiem Ci na koniec czym się kierować dokonując wyboru, może będzie łatwiej.

ZASADY DOBORU, czym się kierować

STYL – romantyczny będzie beret, bosmanka bardziej odważna, militarna, męska

KOLOR – bliżej twarzy być nie może, czyli pamiętaj o odpowiedniej barwie

WIELKOŚĆ– czym mniejsza buzia, tym mniejsza czapka, czym pełniejszy owal twarzy tym większe nakrycie głowy

ROZMIAR – ważne jest dobranie idealnego rozmiaru, nie za dużego, nie za małego. Dlatego też kieruję Cię do sprawdzonego miejsca, pełnego różnych fasonów. Dodatkowo znajdziesz w nim jakość i fantastycznych ludzi!

Jeśli nie widziałaś jeszcze mojego wystąpienia w Pytanie na Śniadanie, to koniecznie zobacz TUTAJ i zainspiruj się fantastycznymi przykładami!

Pozdrawiam,

Justyna Krawczyk

Trener stylu

 

 

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek