Jak dbać o swoje ubrania

wood

Dużo piszemy o trendach, modzie, sylwetkach i mądrych zakupach. Ważne jest również to, aby poznać kilka prostych metod, dzięki którym nasze rzeczy nie zniszczą się tak szybko, jak również będą się dłużej pięknie prezentować.

Jako Osobista Stylistka często podpowiadam swoim Klientom, aby stawiali na jakość a nie na ilość. Pielęgnacja i dbałość o ubrania również jest istotna.

Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Oto kilka zasad:

1.Czytaj metki

Czytasz etykietki na produktach spożywczych? Jeśli nie, to koniecznie zacznij. Po to, abyś miała świadomość tego, co jesz. Z metkami na ubraniach jest podobnie. Dobrze wiedzieć co kupujesz i jak się z tym obchodzić. Jeśli zależy Ci na długotrwałej jakości, powinnaś czytać wskazówki do prania każdej z rzeczy. Nie chodzi jedynie o swetry, które w zbyt wysokiej temperaturze mogą się zmienić w ubranie dla dziecka. Chodzi o to, że zbyt wysoka temperatura niektórych tkanin może sprawić, że ubranie zacznie się starzeć znacznie szybciej. Są takie rzeczy, które nie przeżyją nawet jednego kontaktu z pralką bo kochają jedynie pranie chemiczne. Dlatego warto wziąć to pod uwagę.

2. Oddzielaj kolory

Przede wszystkim jasne ubrania od ciemnych. Jeśli ubrania są kolorowe lub posiadają nadruki, to warto odwrócić je na lewą stronę w celu zachowania koloru lub printu.  Bawełniane rzeczy jeśli nie są mocno zabrudzone, to warto prać je w niskich temperaturach czyli 30-40 stopni Celsjusza. Dzięki temu ubrania nie zniszczą się zbyt szybko.

3. Wełna specjalnej troski

Jesienią i zimą właśnie po nią sięgamy najczęściej. Na szczęście brud jej nie lubi, więc nie musimy prać jej zbyt często. Jeśli chcemy odświeżyć nasze wełniane swetry, płaszcze lub inne elementy garderoby, to warto wywietrzyć je na świeżym powietrzu w pozycji leżącej. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na pranie, to warto pamiętać, że wełniane rzeczy zawsze pierzemy osobno lub z innymi wełnianymi rzeczami w podobnym kolorze. Do pielęgnacji wełny wybieramy program do prania delikatnych materiałów. Nie używamy programu prania wstępnego, ani wirowania, ponieważ wtedy nasze wełniane ubrania ulegną sfilcowaniu.

4. Jedwab dla cierpliwych

Uwielbiam rzeczy z jedwabiu ale nie są one łatwe w utrzymaniu. Zazwyczaj wymagają prania chemicznego a ewentualne plamy trudno usunąć.  Jedwab można też prać ręcznie ale jedynie przy użyciu płatków mydlanych lub szamponu do włosów najlepiej dla dzieci. Jedwab nie lubi gorącej wody, tarcia ani mocnego wyżynania.

5. Ubrania na zmianę

Często, gdy jadę na spotkanie martwię się o stan mojej koszuli ściśniętej w pasie auta. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale gdy wysiadam z samochodu i widzę jak wyglądam, to tracę pewność siebie i poczucie, że jestem świetnie przygotowana do spotkania. Dlatego od dłuższego czasu wożę ze sobą koszulę w specjalnym pokrowcu, którą nakładam tuż przed spotkaniem. To samo robię z obuwiem. Buty w samochodzie szybko się niszczą, więc na stałe wożę w bagażniku wygodne baleriny, które zmieniam na efektowne szpilki jak tylko wysiadam z samochodu.

Oprócz właściwego efektu w ten sposób dbam również o stan moich rzeczy. Bez względu na to ile za nie zapłaciłam chcę, aby jak najdłużej mi służyły.

Mam nadzieję, że dzięki tym podpowiedziom Twoje rzeczy będą się prezentować lepiej i dłużej a Ty będziesz się cieszyć pięknym i profesjonalnym wyglądem.

Powodzenia!

Justyna Krawczyk

Style Coach

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek