Jak docierać do klientów – 3 najlepsze sposoby

szkoła stylistek

Jeśli chcemy prowadzić biznes oraz sprzedawać swoje usługi, to biznesowe podejście będzie bardzo potrzebne. Jak odnieść sukces w zawodzie osobistej stylistki i jak docierać do swoich klientów? To jest pytanie na które odpowiedzi szuka wiele z nas. Jest mnóstwo sposobów na to, jak się promować i docierać do swoich klientów, a my zdradzamy 3 naszym zdaniem najlepsze sposoby.

  1. Social media mają dziś ogromną moc. Pamiętaj, że również to narzędzie należy potraktować poważnie i pracować sumiennie. Nie wystarczy wrzucić posta raz na jakiś czas, a sukcesywnie, konsekwentnie przynajmniej 3-4 razy w tygodniu, aby te miały szansę dotrzeć do Twoich potencjalnych klientów. Pamiętaj, że poza Facebookiem jest również Instagram czy LinkedIn z których również możesz korzystać. Warto również pamiętać o reklamie i powiększaniu swoich zasięgów i znów – nie raz na jakiś czas, a konsekwentnie korzystając ze swojego planu marketingowego. Także konsekwencja i sumienność jest zawsze pożądana. Powtarzamy to bardzo często zarówno podczas nagrań naszych filmików na kanale YouTube jak również podczas szkoleń „zostań osobistą stylistką„. 
  2. Drugim, świetnym sposobem na to, aby docierać do swoich potencjalnych klientów jest pokazywanie się tam, gdzie jest ich najwięcej. Być może Twoja grupa docelowa to kobiety, które są zainteresowane rozwojem osobistym. Warto więc, abyś i Ty pojawiała się na tego typu wydarzeniach nie tylko jako wolny słuchacz, ale też jako ekspert przemawiający ze sceny. Co powiesz na to, abyś wystąpiła ze swoją prelekcją dla kilkuset kobiet z tematem „Rola wizerunku w życiu zawodowym i prywatnym”? Po takiej konferencji nie zapomnij rozdać swoich wizytówek lub też zebrać adresów mailowych, abyś mogła wrócić do swoich potencjalnych klientek z ofertą. 
  3. Rekomendacje od Twoich klientów zawsze działają cuda. Wie o tym każda osobista stylistka czy personal shopper. Jeśli już jesteś u swojej klientki czy klienta na przeglądzie szafy, to zostaw bon rabatowy dla niej ale też dla przyszłej klientki, która właśnie dzięki Twojej klientce może skorzystać z Twoich usług. Oprócz bonu otrzyma na pewno mnóstwo ciepłych słów na temat Twojej pracy, więc to już podwójna zachęta do skorzystania z Twoich wspaniałych usług.

Pamiętaj, że codzienna praca jest bardzo ważna. Nie poddawaj się tylko dlatego, że wysłałaś sto ofert i nikt na nie nie odpowiedział. Bo być może wyślesz tę sto pierwszą ofertę i okaże się ona kontraktem szkoleniowym na kilka miesięcy.

Powodzenia!

New Style Academy

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek