Jak wyznaczać cele i je osiągać

szkoła stylistek

Umiejętność wyznaczania celu, to podstawowa umiejętność na drodze do sukcesu. Bez względu na to jaki masz cel. Być może chcesz schudnąć, rzucić palenie, otworzyć własny biznes lub zmienić pracę.

Wyznaczając cele możesz osiągnąć niezwykłe rzeczy. Bez nich nie osiągniesz niczego„.

Brian Tracy

Skupianie się na celach, to cecha wszystkich wybitnych ludzi. Nie musisz być wybitny, aby zacząć. Ale musisz zacząć, aby stać się wybitny.

Jeśli słowo „cel” budzi w Tobie mieszane uczucia, to zamień je na „kierunek”. Tylko wtedy jesteś szczęśliwy, jeśli masz wyraźne poczucie kierunku w życiu. Zgodzisz się ze mną?

Cele wg Briana Tracy uwalniają umysł i jego potęgę, włączają wszystkie prawa psychiki – przyciągania, oczekiwania, wiary, wzajemności, nawyku i emocji. Kiedy masz cele wszystkie siły starają się, abyś je zrealizował. Cele jak potężna dźwignia uruchamiają umysł i dają Ci poczucie mocy i ważnego celu do osiągnięcia w życiu. Czujesz się mocniejszy i panujesz nad swoim losem. Cel daje Ci konkret do którego zbierasz wszystkie swoje siły i idziesz po niego. Co więcej – cele uwalniają energię i kreatywność niezbędną do ich realizacji. Cele wpływają na nieustępliwość, determinację i stanowczość. Kiedy masz cele, to wiesz czego chcesz.

Mechanizmem porażki jest strefa komfortu. Znasz go?

Mechanizm porażki, to naturalna tendencja do poruszania się po linii najmniejszego oporu. Robienie tego co fajne i łatwe, a nie tego, co trudne i konieczne. Działa to automatycznie dlatego większość ludzi ponosi porażki i nawet o tym nie wiedzą. Osiągają znacznie mniej niż wtedy, gdyby mają jasne cele.

Mechanizm sukcesu także jest automatyczny ale wyzwalany jest przez cel. Kiedy postawisz sobie wyraźny cel, to działa on jak automatyczny mechanizm, który wyłącza mechanizm porażki. O celach i planach pisałam również w artykule „Pomysł na biznes to nie wszystko. Ważny jest też plan„.

Cele są podstawą wysokiego poczucia własnej wartości, szacunku do siebie i dumy. I dążenie do celu samo w sobie nie jest problemem. Problemem jest brak wyznaczania celów.

Czy wiesz, że jedynie 3% ludzi spisuje swoje cele i jasno je określa?

Czy należysz do tej grupy czy może jednak nie?

Oto powody dlaczego nie wyznaczamy sobie celów:

 • nie wiemy jak to zrobić
 • wyrośliśmy w środowisku w którym do niczego nigdy nie dążono
 • boimy się porażki, więc wolimy nie podejmować wyzwań, aby uniknąć kompromitacji

I dlatego bardzo często rezygnujemy zanim wystartujemy… Boimy się najbardziej porażki nie rozumiejąc, że jest ona niezbędna do sukcesu.

Porażki to lekcje, dzięki którym osiąganie celu na przyszłość stanie się prostsze. Wszystkie porażki, to próby dzięki którym dowiadujesz się co nie działa i odnajdujesz to, co zadziała. Czyli można pokusić się o stwierdzenie, że czym szybciej upadniesz, tym szybciej wstaniesz i zaczniesz iść w odpowiednim kierunku.

Oto 7 najważniejszych kwestii wg Briana Tracy dotyczących wyznaczania celów, które warto poznać:

 1. Wszyscy boimy się zmian. A zmiana jest konieczna jeśli chcemy cokolwiek osiągnąć. Warto to zaakceptować jak również zobaczyć w tym zjawisku niesamowitą moc i niekończące się możliwości.
 2. Warto odkryć swoje talenty i predyspozycje a następnie je rozwijać, bo to właśnie dzięki nim możemy osiągnąć wszystko to, o czym marzymy.
 3. Zamiast rozglądać się i patrzeć daleko, szukać pomysłu na który jeszcze nikt nie wpadł, warto zrobić to, co już od dawna masz w głowie ale boisz się, że to się nie przyjmie, że już ktoś to zrobił. Czasem najbardziej oczywiste pomysły są najlepsze.
 4. Cele muszą być osiągalne i zgodne ze sobą. Cele muszą wymagać wysiłku ale nie mogą być niedorzeczne. Dlatego na naszych warsztatach „Strategia działań w zawodzie Osobiste Stylistki” robimy plany i cele na najbliższe kilka miesięcy. Stawianie celów i zadań na 10 lat do przodu byłoby niedorzeczne i przerażające. Prawda?
 5. Potrzebujemy celów materialnych jak i nie materialnych. Celów dla siebie i dla świata zewnętrznego. Potrzebujemy celów krótkoterminowych na najbliższe miesiące ale też tych z wizją przyszłości. Ważny jest tak zwany „big picture” i dążenie do niego małymi krokami.
 6. Cele muszą być zrównoważone. Warto, aby były powiązane z wartościami i tym, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Bo odniesienie sukcesu dla samego siebie nie budzi tak wielkiej motywacji, jak odniesienie sukcesu i zbudowanie dzięki temu domu nie tylko dla siebie, ale też dla swojej rodziny. Czyli poznajesz teraz magię niesamowitego słowa, które brzmi „dlaczego” robię to, czy tamto, dlaczego chcę to zmienić, etc…Więcej na ten temat mówię w firmie, który możesz obejrzeć >>>tutaj.
 7. Na koniec najważniejsze jest to, aby mieć główny, ostateczny cel w życiu. Musimy go znaleźć i go określić, aby podporządkować mu wszystkie inne cele. Warto tu zastanowić się nad wizją i misją naszego życia, aby odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze i najpiękniejsze pytanie – po co tu jestem i co chcę dać światu.

Jeśli wolisz posłuchać, to kliknij na video i zobacz jak stawianie celów widzi założycielka naszej szkoły Justyna Krawczyk.

Oto ćwiczenia i pytania, które są pomocne w utrzymywaniu się na właściwej drodze:

 • zadaj sobie pytanie – jakie 5 wartości są dla Ciebie najważniejsze, na czym najbardziej Ci zależy, w co wierzysz
 • w ciągu 30 sekund zapisz 3 najważniejsze cele życia – ograniczenie czasowe spowoduje, że skupisz się na tych najważniejszych
 • wyobraź sobie, że zostało Ci jedynie 6 miesięcy życia, to jak byś chciał je spędzić? odpowiedź na to pytanie ujawni to, co jest dla Ciebie najważniejsze
 • wyobraź sobie, że wygrałeś milion dolarów, co zrobiłbyś innego niż robisz dziś? To ćwiczenie może Ci pokazać kierunek w jakim warto iść
 • a teraz nie ma żadnych zagrożeń i świat jest bezpieczny, nikt Cię nie oceni ani nie skrzywdzi. Co byś zrobił? Jaką decyzję byś podjął? I czy wiesz, że większość rzeczy, których się boimy nigdy się nie wydarzają….?
 • co sprawia, że czujesz się dumny, ważny…co sprawia, że czujesz się po prostu dobrze? Może to jest właśnie ta podpowiedź, co powinieneś robić w życiu

Dzięki odpowiedziom na te pytania 7 lat temu stworzyłam firmę Jak Być Szczęśliwą Kobietą. Ponad dwa lata temu powstała szkoła stylistek New Style Academy w której to łączymy przemianę zewnętrzną z wewnętrzną. Bo wierzymy, że piękny wygląd to tylko część sukcesu. To jak siebie widzimy jest najważniejsze. To powinna wiedzieć każda osobista stylistka, personal shopper, kreator wizerunku a tak naprawdę każdy z nas.

Dzięki temu idziemy dalej, bo wiemy, co jest najważniejsze i po co to wszystko.

Podczas szkoleń „Zostań Osobistą Stylistką” zarówno tych stacjonarnych jak i online mówimy o filozofii szkoły i o wszystkich naszych działaniach, bo powstały one w oparciu o wartości, misję życia, którą odkryliśmy.

To jak? Jesteś gotowa, gotów, aby postawić sobie prawdziwe cele? Cele, które zmienią Twoje życie…

Justyna Krawczyk I Style Coach

New Style Acdemy

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek