Czy PMS wpływa na zachowania zakupowe kobiet? Nasza szkoła stylistek zbadała to zjawisko

szkoła stylistek

-Czas czytania: 6 minut-

Jest wiele przyczyn dlaczego podejmujemy takie, a nie inne decyzje zakupowe. Kusi nas reklama, trendy, pokazy mody, opinie innych oraz chęć polepszenia humoru. Ale jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę i dotyczy to tylko kobiet. Nasza szkoła stylistek nie obawia się trudnych, kontrowersyjnych czy mało popularnych tematów. Lubimy rozmawiać o wszystkim i patrzeć na ludzi jako na całość, a nie tylko część fizyczną czy wizerunek.

W tym artykule dowiesz się:

Co to jest PMS (czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego)?

Bycie kobietą to podróż, która wiąże się z koniecznością radzenia sobie z wieloma wewnętrznymi psychologicznymi i fizjologicznymi zmianami. Wśród tych wielu zmian, jedną przez którą przechodzi prawie każda kobieta jest jej cykl menstruacyjny. Zmiany poziomu hormonów generują sekwencję zmian, które wyzwalają te cykle menstruacyjne. Kobiety mogą zauważyć spadek poziomu serotoniny z powodu zwykłych zmian hormonalnych. Ta substancja chemiczna mózgu poprawia nastrój. Każdego miesiąca zmiany te prowadzą do zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) stanu, który dotyka kobiety. Ta wiedza jest podstawą każdej kobiety jak i profesjonalnej stylistki.

PMS nie jest stanem, który mają wszystkie kobiety, a jego nasilenie różni się w zależności od osoby. Wiele kobiet doświadcza szerokiego wachlarza emocji, a ich nastroje ulegają dużym wahaniom, co powoduje dramatyczne zmiany w ich zachowaniu zarówno przed jak i w trakcie cyklu miesiączkowego. Faza lutealna występuje podczas drugiej części cyklu miesiączkowego. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego takie jak wahania nastroju, mogą być spowodowane zmianą poziomu progesteronu w miarę zbliżania się miesiączki.

Przeczytaj również: Jak wyglądać i czuć się atrakcyjniej każdego dnia?

Jaki jest wpływ hormonów na zachowania zakupowe?

Wśród tych zmian behawioralnych PMS najprawdopodobniej będzie miał wpływ na reakcje i nawyki kupowania. Odkryto, że wzorce wydawania pieniędzy przez kobiety zmieniają się wraz z cyklem miesiączkowym. Sugeruje to powszechne doświadczenie impulsywności i niepokoju wywołane gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Te irracjonalne pragnienia często kuszą te kobiety, by zwróciły się do „terapii detalicznej” lub mówiąc inaczej, do wykorzystania zakupów do natychmiastowego zaspokojenia swojego cierpienia.

W jednym badaniu w porównaniu z kobietami w fazie owulacji, w połowie cyklu lub w fazie lutealnej kobiety (faza lutealna jest ostatnią z faz cyklu i trwa zwykle 14 dni) w fazie lutealnej były znacznie bardziej impulsywne i wykazywały znacznie słabszą samokontrolę. Odkryto, że nadmierne wydatki, brak samokontroli i wyrzuty sumienia kupujących odpowiadają dniowi cyklu, co sugeruje, że hormony są winne impulsywnych i nadmiernie pobłażliwych nawyków zakupowych kobiet.

Przeczytaj również: Dlaczego aplikacja Styles jest świetnym miejscem dla stylistek i kobiet kochających modę?

Impulsywna konsumpcja pod wpływem zmieniających się hormonów – czy jest się czego bać?

Badania sugerują, że impulsywna konsumpcja zależy od zmian hormonalnych zachodzących podczas cyklu miesiączkowego. Te zwiększone zachowania konsumpcyjne można zaobserwować w różnych kontekstach, zwłaszcza w przemyśle modowym, spożywczym i rekreacyjnym. Większość kobiet może wykazywać impulsywność emocjonalną, gdy doświadczają PMS lub podczas miesiączki.

Te irracjonalne, niekontrolowane zakupy są dokonywane pod wpływem intensywnej emocjonalnej impulsywności. Często pojawia się większe pragnienie osiągnięcia natychmiastowej gratyfikacji poprzez szybkie rozwiązania, które równoważą nasze nastroje, aby poradzić sobie z niepewnym nerwowym przepływem hormonów w ciele i rosnącą impulsywnością. Większość z nas szuka rzeczy, które są dostępne lub rzeczy do zrobienia, które pozwolą nam się zrelaksować.

Najczęściej jest to widoczne podczas zakupów online ze względu na dostępność i łatwość. Fakt, że prowadzi to do zakupu bez wychodzenia z domu i że przede wszystkim daje natychmiastową motywację, której można potrzebować w danym momencie jest bardzo pociągający dla wielu kobiet.

Czy nastrój wpływa na konsumpcję?

Wiele kobiet często kupuje pod wpływem impulsu rzeczy, które sprawiają, że czują się dobrze lub mają dla nich szczególne znaczenie. Dzieje się tak ponieważ wykonywanie tych czynności podnosi naszą samoocenę i tymczasowo wycisza negatywne myśli. Wahania poziomu hormonów mają największy wpływ na nastrój właśnie w tym okresie. Kiedy dana osoba jest niespokojna, jest bardziej skłonna do impulsywnej konsumpcji podczas przeglądania Internetu lub wchodzenia do sklepu. Nastrój zdecydowanie więc wpływa na decyzje zakupowe kobiety w okresie PMS i cyklu miesiączkowego. Warto, abyś o tym wiedziała nie zależnie od tego czy pracujesz jako stylistka, personal shopper-ka czy też w zupełnie innym zawodzie.

Dzieje się tak ponieważ wahania nastroju są jednym z najczęstszych objawów występujących u kobiet w tym czasie. Na przykład wiele z nas może doświadczyć wielkiego zamieszania nie mogąc zdecydować między kolorem sukienki a topem właśnie z powodu napięcia. Jeśli jednak kobieta jest w dużym stresie, to niektóre z nich mogą chcieć kupować atrakcyjne wizualnie towary, co może wynikać z mniejszej ilości dostępnej energii umysłowej w tym okresie. Dlatego zrozumienie w jaki sposób ciało kobiety się zmienia jest ważne, ponieważ zmiana ta zachodzi z powodu wzrostu poziomu hormonów w fazie przedmiesiączkowej i cyklu miesiączkowego. Co prowadzi do tworzenia kompulsywności w mózgu, zmienia emocje i wpływa na zachowania konsumentów.

Przeczytaj również: Gdyby ubrania mogły mówić… to co mówiłyby o Tobie?

Jaki jest więc najlepszy czas na zakupy?

Wiemy, że często nie mamy zbyt dużego wpływu na termin zakupów. (W pracy jako osobista stylistka zapewne już to wiesz, bo dostosowujesz się do terminów klientów, które są przecież tak różne). Spowodowane jest to wieloma obowiązkami, urlopem, który dostaniemy lub nie oraz innymi zależnościami. Czasem zdarza się tak, że w przypływie słońca nabieramy ochoty na wiosenne zakupy w drodze powrotnej z pracy. Ważne jest to, aby wiedzieć czego się chce, czego brakuje w naszej szafie oraz absolutne stylistyczne podstawy, czyli – jaką jesteś sylwetką oraz typem kolorystycznym. Bez względu na to w jakiej fazie cyklu jesteś, zawsze musisz wiedzieć po jakie fasony i kolory sięgać. Nasza szkoła stylistek zawsze to podkreśla, że to nigdy się nie zmienia i zawsze jest ważne.

Czy PMS wpływa więc na zachowania zakupowe kobiet?

Każda osobista stylistka, która ma już trochę doświadczenia wie, że są lepsze i gorsze momenty na zakupy. Zdecydowanie lepiej kupuje się w tygodniu i od rana, aniżeli w weekendy i po południu kiedy galerie handlowe są pełne ludzi. Tak samo jest z kobietami. Są takie dni np. tuż przed miesiączką lub w pierwszych jej dniach, kiedy lepiej nie szukać idealnej sukienki. Bo może się ona wydać zbyt ciasna ze względu na zatrzymanie wody w organizmie oraz nieobiektywnie brzydka, ze względu na obniżony nastrój. Mówimy o tym podczas naszych kursów online „Zostań Osobistą Stylistką” bo to jest to, na co również warto zwrócić uwagę planując zakupy z klientkami.

Nasza szkoła stylistek zwraca uwagę na to, co naprawdę ważne, a nie sztampowe i oklepane. Każda kobieta jest inna i do każdej należy podchodzić indywidualnie.

New Style Academy

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek