Gdyby ubrania mogły mówić… to co mówiłyby o Tobie? Nasza szkoła stylistek to wie!

szkoła stylistek

-Czas czytania: 5 minut-

Przyjmujemy założenia dotyczące cech osobistych i zawodowych danej osoby w ciągu pierwszych kilku sekund od jej zobaczenia. To temat szalenie ważny i ciekawy dlatego mówimy o nim między innymi podczas naszego szkolenia Zostań Osobistą Stylistką poziom master. Często jest to krzywdzące, osąd pada zbyt szybko, ale jeśli to pierwsze wrażenie jest takie ważne, to warto się niemu przyjrzeć.

Badania sugerują, że to, co nosimy może mieć ogromny wpływ na pierwsze wrażenie… nawet większy niż myślimy! Nasz szkoła stylistek opracowała listę najpopularniejszych badań dotyczących ubioru i wpływie na pierwsze wrażenie. Być może uda Ci się uzyskać kilka wskazówek dotyczących tego, co chcesz, aby Twoje ubrania mówiły o Tobie?

Spis treści:

Czy to jak wyglądasz ma wpływ na pierwsze wrażenie?

Czy kolor ma znaczenie, a jeśli tak, to co o Tobie mówi?

Czy dodatki i ozdoby mają wpływ na komunikację niewerbalną?

Czy buty mają wpływ na pierwsze wrażenie?

Czy ubrania, dodatki typu „podróbki” promują nieetyczne zachowania?

Czy poplamiona bluzka sprawi, że nie dostaniesz pracy, mimo, że masz świetne kompetencje?

Gdyby ubrania mogły mówić… to co mówiłyby o Tobie?

Czy to jak wyglądasz ma wpływ na pierwsze wrażenie?

Uczestnikom jednego z badań pokazano zdjęcia mężczyzny ubranego w ciemnoniebieski szyty na miarę garnitur oraz drugiego, który był ubrany w zwykły sklepowy garnitur. Pokazano im również zdjęcia kobiety ubranej w granatową spódnicę i tę ubraną w zestaw ze spodniami. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę pewności siebie, sukcesu, wiarygodności, wynagrodzenia i elastyczności poszczególnych osób na podstawie obrazów. Garnitur szyty na miarę wywarł na grupie oceniających zdecydowanie lepsze wrażenie. Kobieta była postrzegana bardziej pozytywnie w kostiumie ze spódnicą niż w spodniach, być może dlatego, że zachowuje tożsamość, która równoważy profesjonalizm z atrakcyjnością.

Przeczytaj również: Jak wyglądać i czuć się atrakcyjniej każdego dnia?

Czy kolor ma znaczenie, a jeśli tak, to co o Tobie mówi?

Badacze obserwowali mężczyzn rozmawiających z kobietami w różnokolorowych koszulkach. Stwierdzono, że mężczyźni zadawali kobietom bardziej osobiste i intymne pytania, gdy te miały na sobie czerwoną koszulę, w przeciwieństwie do kobiet noszących zielone koszule. Mężczyźni siadali też bliżej kobiet w czerwieni, niż w odcieniach koloru niebieskiego. Uważa się, że czerwień jest związana z wrażliwością seksualną ze względu na kulturowe powiązania czerwieni i kobiecej seksualności. Dodaje pewności siebie, ale też sprawia, że ta druga osoba czuje się bardziej zachęcona, aby podejść czy porozmawiać.

Rada eksperta: zawsze zastanów się co chcesz przekazać swoim wizerunkiem osobie z którą masz się spotkać. Jeśli starasz się o pracę w biurze, to raczej nie zakładaj koszuli w kolorze wyrazistej czerwieni, bo może to zmniejszyć Twoje szanse na zdobycie tej posady.

Czy dodatki i ozdoby mają wpływ na komunikację niewerbalną?

Zaobserwowano, że kelnerki w pewnej restauracji podczas swojej zmiany nosiły kwiat we włosach przez dwa wieczory, a następnie pracowały bez tych ozdób przez dwa kolejne dni. Wyniki badania pokazały, że goście zostawiali większe napiwki kelnerkom, które nosiły kwiat we włosach, niż tym, które tego kwiatka nie miały. Dalsze analizy rozszerzyły wyniki tego badania, wykazując, że pozytywny wpływ ozdób na napiwki stwierdzono niezależnie od tego, czy kelnerki używały ozdób kwiatowych czy innych (np. wsuwka z kwiatkiem we włosach, motylem czy błyszczącym kamieniem). Takie ozdoby przykuwają uwagę, sprawiają, że innym robi się miło i stają się bardziej kreatywni i odważni. Tak też postrzegają osoby noszące nietuzinkowe ozdoby i są bardziej otwarte do tego, aby w sposób szczególny nagrodzić ich pracę i postawę.

Przeczytaj również: Nasz (e)Przewodnik po markach modowych. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Czy buty mają wpływ na pierwsze wrażenie?

Uczestnicy kolejnego badania dostarczyli zdjęcia najczęściej noszonej pary butów, a następnie ujawnili badaczom części swojej osobowości oraz wiek, płeć i dochody. Oddzielna grupa uczestników następnie anonimowo oglądała zdjęcia butów i oceniała ich właścicieli. Poproszono ich o dokonanie oceny właścicieli butów. Co zaskakujące, wyniki ujawniły, że wiek, płeć i dochód właścicieli butów zostały dokładnie określone na podstawie zdjęć ich butów! Warto też dodać, że buty stare, zniszczone albo brudne robiły na uczestnikach badania fatalne wrażenie. Także warto pamiętać nie tylko o czystym ubraniu, ale też o czystym obuwiu. W torebce można mieć ze sobą wilgotne ściereczki, aby w razie potrzeby szybko je przeczyścić i nie zaprzepaścić pierwszego wrażenia.

Czy ubrania, dodatki typu „podróbki” promują nieetyczne zachowania?

Uczestnicy badania, którzy myśleli, że noszą fałszywe okulary marki Dior, oszukiwali znacznie częściej podczas wykonywania zadań niż Ci, którzy myśleli, że noszą autentyczne okulary od Dior-a. Uczestnicy, którzy wierzyli, że noszą podrobione okulary przeciwsłoneczne Dior, postrzegali również zachowania innych jako bardziej nieuczciwe, mniej zgodne z prawdą i bardziej nieetyczne niż osoby noszące prawdziwe okulary. Wpływ noszenia podrobionych okularów przeciwsłonecznych Dior na własne zachowanie wynikał ze znaczenia nieautentyczności przypisywanym fałszywym okularom przeciwsłonecznym. Dlatego warto zastanawiać się przed zakupem podróbki. Czy na pewno chcesz wspierać tych, którzy nie szanują pracy projektantów i sprzedają kłamstwo? Warto też wrócić do naszego ukochanego filmu Sex w Wielkim Mieście II, aby przypomnieć sobie jak wyglądają Ci, którzy te podróbki sprzedają.

Czy poplamiona bluzka sprawi, że nie dostaniesz pracy, mimo, że masz świetne kompetencje?

Badania pokazują, że te same dwie osoby o podobnym wykształceniu i przygotowaniu, mają podobne szanse na zdobycie pracy. Jednak gdy w grę wchodzi wizerunek, to ta osoba, która ma czystą, śnieżnobiałą i wyprasowaną koszulę, ma zdecydowanie większe szanse na otrzymanie pracy niż ta, która na rozmowę rekrutacyjną założyła poplamiona bluzkę. Brudna bluzka rodzi wątpliwość, czy osoba ta będzie umiała zachować czystość i ład na swoim stanowisku pracy. No bo skoro nie radzi sobie z tak prostą rzeczą jak bluzka, czystość i wizerunek, to jak sobie poradzi z obowiązkami? Co więcej taka osoba staje się niereprezentatywna dla firmy oraz wywołuje zakłopotanie. Mogłoby się więc wydawać, że to nie ma większego znaczenia, ale okazuje się, że wszystko ma znaczenie.

Przeczytaj również: Jak znaleźć swój osobisty styl? 5 wskazówek, które Cię zachwycą

Gdyby ubrania mogły mówić… to co mówiłyby o Tobie?

A teraz spójrz na siebie i zadaj sobie pytanie. Co Twój wizerunek mówi o Tobie? Czy jest zadbany, czysty i schludny? Jakie nosisz kolory i co one mówią o Tobie? Czy Twój styl jest spójny z tym, kim jesteś naprawdę? Czy Twoja sylwetka jest proporcjonalna, a Ty czujesz się w ubraniach które nosisz jak w drugiej skórze?

Jeśli nie, to pamiętaj, że nasza szkoła stylistek jest nie tylko dla przyszłych personal shopper, osobistych stylistek, właścicielek marek modowych czy projektantek. Na nasze szkolenie dla stylistek może przyjść każda z kobiet, która chce zadbać o swój wizerunek i zrobić coś wyjątkowego dla siebie. Nasze szkolenie Zostań Osobistą Stylistką online jest dostępne od ręki w każdej chwili. A jeśli szukasz stylistki w swojej okolicy, to sprawdź nasz Klub Stylistek EX i wybierz dla siebie stylistkę lub napisz do nas (contact@newstyleacademy.com), a my polecimy Ci kogoś godnego polecenia!

New Style Academy

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek