Jak otworzyć butik z ubraniami – nasza szkoła stylistek przygotowała kompletny przewodnik

retail-g221a63d74_1280_Easy-Resize.com

-Czas czytania: 5 minut-

Sektor mody, stylizacja, ubrania i styl, to jeden z tych sektorów, który zawsze będzie poszukiwany, tak więc zawód taki jak osobista stylistka czy personal shopper również! To świetna informacja dla wszystkich tych, którzy marzą o pracy w zawodzie osobistej stylistki. Polecamy zacząć od naszego szkolenia stacjonarnego lub tego dostępnego online, aby dobrze się przygotować i połączyć naturalny talent z wiedzą.

Otworzenie swojego butiku odzieżowego wymaga kilku ważnych punktów. Odzież detaliczna zapewnia elastyczność w określaniu rynku docelowego, ponieważ odzież jest niezbędna dla konsumentów w różnym wieku, o różnych rozmiarach i preferencjach modowych. Możesz stworzyć wspaniały biznes i otworzyć butik z ubraniami jeśli masz bogatą historię w sprzedaży detalicznej i zamiłowanie do mody. Jeśli masz przygotowanie w zawodzie osobistej stylistki, to będzie ogromny, dodatkowy atut, bo wiedza w zakresie doboru fasonów, kolorów i kreowania stylu jest szalenie istotna i stworzy Twoją przewagę nad konkurencją.

Spis treści:

Jak otworzyć swój butik profesjonalnie i z pomysłem

Konwencjonalny butik detaliczny – czyli jaki?

Butik internetowy – czy to jest lepszy pomysł?

Jak uruchomić butik odzieżowy?

Jaki rodzaj butiku wybrać?

Kompletny przewodnik (krok po kroku) dla tych, którzy marzą o własnym butiku z odzieżą

FAQ – często zadawane pytania

Jak otworzyć swój butik profesjonalnie i z pomysłem

Butik odzieżowy ma zwykle znacznie mniejszą powierzchnię niż typowy sklep odzieżowy, co zapewnia bardziej przytulną atmosferę. Twoja firma, Twój butik musi przyciągać klientów, warto więc przemyśleć cały koncept, wystrój, miejsce ale również postawić na konkretny styl czy materiały. Ponieważ wielu klientów stosuje się do swoich indywidualnych preferencji modowych, zadowoleni klienci prawdopodobnie ponownie będą do Ciebie wracać. Ponieważ ich rekomendacje i polecenia mogą pomóc Twojemu butikowi odnieść sukces, niezwykle ważne jest budowanie relacji z tymi lojalnymi klientami.

Konwencjonalny butik detaliczny – czyli jaki?

Fizyczna lokalizacja butiku wymaga wyższych kosztów. Dlatego nowym właścicielom firm może być trudno otworzyć butikowy sklep z odzieżą. Założenie takiego sklepu może być pomocne, jeśli mamy środki finansowe na wynajem powierzchni w obszarze handlowym o dużym natężeniu ruchu, ponieważ lokalizacja jest bardzo ważna i promuje Cię wśród potencjalnych klientów. Wiele naszych kursantek, które przyjechały na nasze szkolenie ze stylizacji właśnie takie butiki otworzyły. Podczas transmisji na żywo sprzedają ubrania również online. Na co stawiać i jak kupować online dla swoich klientów mówimy podczas szkolenia poziom master. Jeśli jesteś po szkoleniu basic, to właśnie przyszedł czas na kolejny krok – master.

Butik internetowy – czy to jest lepszy pomysł?

Rozpoczynanie działalności wymaga dużego zaangażowania i wytrwałości. Dlatego coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na butiki internetowe z których wszyscy coraz chętniej korzystają. Wszystko czego potrzebujemy, aby skompletować strój musi być dostępne w sklepie. Każda osobista stylistka wie, że dobór całego zestawu w jednym miejscu to niesamowity komfort!

Aby skutecznie otworzyć butik i dać sobie szansę na sukces, właściciel powinien dysponować różnorodnością stylów i dostępnością również dodatków takich jak: torby na zakupy, torebki, buty, okulary czy biżuteria. Warto podkreślić, że otwierając butik z odzieżą online dajemy sobie szansę na sprzedaż nie tylko w całym kraju, ale również poza jego granicami.

Możemy tu powiedzieć z własnego doświadczenia, że nasza szkoła stylistek jest znana nie tylko w Polsce ale również w Europie. To właśnie dzięki temu, że od początku stawialiśmy na profesjonalne kursy online oraz fantastyczne i branżowe ebooki.

Przeczytaj również: 4 kluczowe kroki odnoszących sukcesy projektantów w dziedzinie jeansów- nasza szkoła stylistek zdradza tę tajemnicę

Jak uruchomić butik odzieżowy?

Zebraliśmy wszystko w jednym artykule to, czego potrzebujesz wraz z instrukcją krok po kroku, aby otworzyć swój butik modowy. Pamiętaj, że nie każda osobista stylistka otworzy swój butik, ale każda właścicielka butiku powinna również mieć wiedzę z zakresu pracy stylistki, wiedzieć jak profesjonalnie kreować styl, diagnozować sylwetkę czy typ kolorystyczny.

Jaki rodzaj butiku wybrać?

Istnieją trzy główne kategorie sklepów: butiki franczyzowe, zwykłe butiki „kupna i sprzedaży” oraz butiki konsygnacyjne. Butik franczyzobiorcy będzie działał pod dobrze znaną marką i będzie sprzedawał wyłącznie tę samą, jedną markę. Aby używać logo marki, nazwy i produktów, franczyzobiorca płaci franczyzodawcy jednorazową opłatę franczyzową, a następnie corocznie pewną opłatę licencyjną. Wymaga to dużych inwestycji początkowych, ale ludzie już znają tę markę. Dlatego byłoby to łatwiejsze niż rozpoczęcie zupełnie nowej linii ubrań. Nasza szkoła stylistek zna kilka kursantek, które z powodzeniem właśnie w taki sposób rozwijają swoje biznesy.

Właściciel koncepcji butiku „kupuj i sprzedawaj” będzie kupować ubrania od hurtowników lub producentów po niższych cenach i odsprzedawać je klientom po opłacalnej marży. Takie butiki przyniosą znacznie wyższy zwrot, jednak będzie to wymagało znacznych początkowych wydatków na zakup ubrań oraz dodatków. Aby skorzystać ze zniżki, może być konieczne zakupienie dużych ilości tego samego stylu lub zestawów, więc zapewne będzie to spory minus takiego rozwiązania.

Sklep konsygnacyjny będzie zawierał produkty różnych producentów i projektantów. Ponadto właściciel otrzymuje część sprzedaży, gdy klienci kupią daną rzecz. Eliminuje to potrzebę zagwarantowania i wyłożenia gotówki z góry na towary, ale udział w zyskach jest znacznie niższy niż w przypadku sprzedaży i zakupu. Sklepy konsygnacyjne działają na zasadzie wolumenu, co oznacza, że musisz sprzedawać więcej, aby osiągnąć godziwy zysk.

Ważne: określ dlaczego chcesz założyć sklep i jakie usługi będziesz świadczyć. Może być również konieczne zapoznanie się z aktualnymi trendami rynkowymi i kolorami, które przemawiają do klientów. Buduj nastawienie biznesowe od samego początku. Nic nie jest możliwe bez zysku. Dlatego cały czas miej na uwadze zyski i cięcie kosztów. Potrzebujesz determinacji i pracy, aby odnieść sukces.

Przeczytaj również: Zaglądamy do szafy… Izy Olszewskiej, właścicielki butiku Bell’Isola

Kompletny przewodnik (krok po kroku) dla tych,

którzy marzą o własnym butiku z odzieżą.

Decydowanie o zapasach i rynku docelowym

Stwórz profile idealnego klienta i znajdź swój ideał, a następnie wyszukaj dla nich produkty. Zastanów się jaka jest misja Twojej firmy i czy ma ona na celu rozwiązanie rzeczywistej trudności. Możesz przeprowadzić badania rynku, aby dowiedzieć się czego obecnie brakuje na rynku, który możesz zaoferować. Musisz tylko znaleźć swoją niszę, a nie próbować zadowolić wszystkich.

W takim zawodzie jakiego uczymy, czyli osobista stylistka ważne jest to, abyś pamiętała o swoich wartościach, wiedzy i narzędziach na których się opierasz. Zadowolenie wszystkich po prostu nie jest możliwe, a może zabrać Ci radość i energię.

Przeczytaj również: Co o Tobie mówi Twoja szafa?

Źródło funduszy i inwestycji

Wiele firm początkowo nie odnosi sukcesów i nie ma zysków. Dlatego zawsze warto mieć zabezpieczenie w postaci gotówki na przetrwanie trudnego okresu ale również na rozwój. Będziesz też potrzebować pieniędzy na dekorację wnętrza, zakup towarów, opłacenie pensji dla personelu i zabezpieczenie na wynajem lokalu.

Lokalizacja Twojego wymarzonego butiku

Jedną z najważniejszych zmiennych decydujących o sukcesie Twojego sklepu jest jego lokalizacja. Jednak Twój budżet określa optymalną lokalizację. Sklep w znanym centrum handlowym będzie miał duży ruch z wyższym czynszem ale za to większą szansę na powodzenie.

Przeczytaj również: Zaglądamy do szafy… Iwony Sokołowskiej z marki POUR LE FUTUR

Dostawcy ubrań do Twojego butiku

Będziesz potrzebować wysokiej jakości produktów ale też zaufanego dostawcy do swojego butiku. Szukaj producentów, którzy specjalizują się w rzeczach, których pragniesz. Poproś o próbki ubrań ponieważ zdjęcia z katalogu/strony internetowej rzadko oddają całą prawdę. Możesz się targować i dogadywać warunki wspołpracy, tak, aby była to współpraca satysfakcjonująca dla obu stron.

Ustalanie cen

Określ cenę jaką Twój konsument może zapłacić, a Ty będziesz zarabiać. Aby zachować rentowność, utrzymuj wystarczającą marżę zysku po cenie hurtowej. Co więcej, niektóre branże będą bardziej skłonne zaakceptować wyższą marżę.

Przeczytaj również: Boskie zestawy SUPER SIZE dla kobiet – jak je stworzyć

Układ sklepu

Kupujący musi uwierzyć, że oferowany przez Ciebie produkt jest wart swojej ceny. Tematyka i wystrój sklepu mogą wzbudzić zaufanie i skłonić klienta do zakupów w Twoim sklepie. Dlatego atmosfera w sklepie powinna być komfortowa w której klienci czują się swobodnie. Każda osobista stylistka wie, że zarówno witryna sklepowa jak i cały sklep powinien mieć układ zachęcający nie tylko do zakupu ale też do oglądania całości asortymentu.

Działalność i odpowiedzialność prawna

Lepiej od samego początku delegować odpowiednie prowadzenie dokumentacji. Uzyskaj również porady, jak radzić sobie z podatkami. Do prowadzenia ksiąg rachunkowych warto zatrudnić księgowego z wcześniejszym doświadczeniem w branży detalicznej. Możesz także zainstalować oprogramowanie księgowe, aby wszystko śledzić.

Dopełnij formalności prawnych

Wybierz nazwę dla swojej firmy i upewnij się, że jest unikalna. Musisz zarejestrować nazwę swojej firmy oraz musisz także wiedzieć, jak otworzyć konta bankowe butiku, aby obsługiwać transakcje kartą kredytową, zwłaszcza jeśli otrzymujesz płatności metodami innymi niż gotówka.

Przeczytaj również: Zaglądamy do szafy… Agaty Bauman z marki KOIKO

Rekrutacja pracowników

Będziesz potrzebować kogoś, kto będzie sprzedawał rzeczy, zarządzał pieniędzmi, sprzątał itp. Samodzielne bycie od wszystkiego może prędzej czy później doprowadzić do wypalenia zawodowego. Upewnij się również, że personel przestrzega regulaminu sklepu. Nie idź na ustępstwa w tej sprawie; jeśli właściciel nie dba o zasady, to pracownicy również będą je lekceważyć.

Nasza szkoła stylistek i cały zespół doskonale o tym wie i bardzo tego bardzo pilnujemy. Dlatego pracuje nam się doskonale i czujemy się razem bardzo bezpiecznie.

Przygotuj plan marketingowy

Prowadź specjalne promocje przez cały rok i informuj o nich bazę swoich konsumentów. Klienci uwielbiają rabaty i będą wracać, aby kupować również produkty nieprzecenione. Opracuj strony internetowe i marketing w mediach społecznościowych, aby promować butik i przyciągać nowych klientów.

Przeczytaj również: Jeśli nosisz rozmiar XS, to nie popełniaj tych błędów

Zainwestuj we wszystko, czego potrzebujesz

Butikowe start-upy wymagają dużych inwestycji w materiały i sprzęt. Dobrą wiadomością jest to, że wiele z tych kosztów jest jednorazowych, w przeciwieństwie do zakupów zapasów i zatrudnienia. Będziesz potrzebować niezbędnej liczby manekinów, materiałów do dekoracji okien, pudełek na biżuterię oraz mebli, aby umiejętnie zaprezentować to, co będziesz mieć do sprzedaży.

Ponadto będziesz potrzebować wielu narzędzi biurowych i sprzedażowych. Niektóre z nich to; komputer, torby, telefon, wieszaki, kasa fiskalna, maszyna do kart kredytowych, skaner, maszyna do drukowania kodów kreskowych, artykuły biurowe, artykuły chemiczne, etc.

Napisz biznesplan

Przygotuj i napisz plan do stworzenia linii odzieżowej dla swojego butiku odzieżowego – jeśli myślisz o kredycie bankowym. Jeśli uda ci się przekonać pracowników banku, możesz być pewna, że sklep odniesie sukces.

Przeczytaj również: Jak znaleźć swój osobisty styl: 5 wskazówek, które Cię zachwycą

Zaplanuj wielkie otwarcie

Rozpowszechnij informacje o dacie otwarcia Twojego butiku . Wysyłaj komunikaty prasowe do wszystkich środków masowego przekazu i stacji radiowych, aby przyciągnąć uwagę lokalnych mediów. Zaproś też znajomych, rodzinę i nie zapomnij, że jesteś naszą kursantką, to nasza szkoła stylistek również udostępni informacje o Twoim wielkim dniu!

Zatrudnij kompetentny personel

Do efektywnego prowadzenia butiku potrzebny jest minimum jeden wykwalifikowany i doświadczony sprzedawca. Możesz nawet potrzebować kilku z nich w zależności od wielkości sklepu i natężenia ruchu. Preferowani powinni być kandydaci z dużym doświadczeniem w handlu detalicznym i modzie. Jeśli taka osoba będzie miała doświadczenie w pracy jako osobista stylistka, to będzie to wielkim plusem.

FAQ – często zadawane pytania

Ile kosztuje założenie butiku?

Średnio właściciele sklepów odzieżowych przewidują, że koszt założenia butiku waha się od 50 000 do 150 000 euro. Kwota może się różnić w zależności od obiektów, produktów i lokalizacji.

Co decyduje o sukcesie butiku?

Chociaż sklep odzieżowy koncentruje się na jednym odrębnym obszarze, kluczowe jest wykorzystanie swoich mocnych stron i odpowiednie promowanie ich wśród docelowej grupy demograficznej klientów. Warto też zaangażować się w projekt osobiście i poznać go od podszewki, zanim oddasz go w ręce managera.

Istotną sprawą jest wyróżnianie się na tle konkurencji. Możesz to zrobić chociażby dzięki temu, że będziesz też posiadać kompetencje w pracy jako osobista stylistka i doradca wizerunkowy.

Jaki błąd najczęściej popełniają przedsiębiorcy przy otwarciu butiku?

Najczęstszym błędem wśród przedsiębiorców jest brak biznes planu i brak badania potrzeb klientów. Aby odnieść sukces w biznesie, to konieczne jest biznesowe i poważne podejście. Mówimy o tym zawsze i wszędzie, również nasza szkoła stylistek stawia na edukację i sumienne przygotowanie do zawodu w pracy jako osobista stylistka. To jest absolutna podstawa w każdym biznesie.

New Style Academy

Międzynarodowa Szkoła Kreatorek wizerunku i Osobistych Stylistek